Mit csinál egy fonalfirkász?

Nemrég találkoztam a punch needle technikával, amely könnyű sikert ígér az alkotóknak! Szeretném nektek bemutatni ezt a technikát, sőt Pantyureket is, akitől tanultam.

Gondolom mindenki ezzel kezdni, de a neved mellett nem tudok csak úgy elmenni. Kérlek, meséld el miért ez a művészneved? Hogyan lettél Pantyurek?

A második keresztnevem Anna, mert édesanyám tervei szerint Panninak szeretett volna becézni, aztán valamiért sosem hívott így. A szüleim egy baráti házaspárral építettek ikerházat, így az ő gyerekeikkel együtt nőttünk fel, s mivel sokat voltam náluk, a családfő valahogy ezt a becenevet találta ki nekem. Amikor gondolkodtam, mi is lehetne az oldalam, vagy az általam kreált brand neve, akkor jutott eszembe ez a név.
Jó ötletnek találtam, mert fura hangzása van -imádom a fura-vicces dolgokat- és ez beleillett az elképzelésembe. Nem mellesleg máshol hasonlót sem hallottam, ez is jelentős érv lett.

Fotó:Pantyurek

Punch needle – te hogyan nevezed magyarul ezt a technikát?

A technikát nálunk régen böködésnek hívták, de ez a kifejezés – bár illik a módszer működéséhez – nekem valahogy nem barátságos. Én fonallal való firkálásnak rövid nevén fonalfirkászásnak hívom. A tűt magát pedig e gondolat mentén hímzőtollnak.

Kell bármiféle előképzettség a technika elsajátításához?

Nem igényel előzetes jártasságot kézimunkázás terén, és úgy gondolom, a hímzőtollon kívül a lányok ismerik a hímzőkeretet és a fonalat. Csak a toll működését kell elsajátítani, és onnantól nagyon könnyen alkothatunk vele.

Egy workshop alatt megtanulható? Ha nem tud valaki elmenni egy workshopra akkor hogyan tanulja meg?

Workshop -vagy ahogy én szeretem nevezni- műhelypercek alkalmával mutatom meg, hogyan működik a toll a fonalakkal és a szövetekkel, így mire vége egy ilyen alkalomnak, a részvevők tudni fogják otthon az egyedi elképzeléseiket megvalósítani. Tulajdonképpen szerintem öt perc elég, hogy a működését megértsük, és onnantól csak finomítani és kísérletezni kell vele.

Fotó: Pantyurek

Persze a workshop nem mindenki számára elérhető – bár egyik vendégem egészen Gyuláról utazott hozzám- de maga a punch needle technika lépései, trükkjei megtekinthetők a weboldalamon, valamint az erre alakított csoportban, ahol szeretettel várom az érdeklődőket. Privát üzenetben is szívesen segítek, ahol egy fotó alapján például nagy valószínűséggel meg tudom mondani, működni tudnak-e az ott szereplő alapanyagok a tollal, illetve ha elakadnak valahol, abban is tudok segíteni.

Mi az alapkészlet, amivel érdemes elkezdeni a gyakorlást?

Ha bele akarunk vágni eme alkotó folyamatba, egy hímzőtollra lesz szükségünk egy hímzőkeretre, szőtt textilre és fonalra. Ha ezek jól vannak összeválogatva, neki is tudunk kezdeni. A kis Facebook boltomban megtalálható kezdő készlet, illetve többféle tű, szövet és egyéb kellékek. A kezdő készlet mellé mindig adok egy kis füzetet az alap tudnivalókkal, vagy ha lehetőség van rá, inkább PDF formában küldöm el.
A weboldalamon pedig fel vannak sorolva az esetleges kérdések, amik felmerülhetnek munka közben. Szinte bármilyen fonal alkalmas a felhasználásra, amit csak be tudunk fűzni a tűbe. Az egy szálas hímzőfonaltól egészen a 3,5 mm átmérőjű fonalakig alkothatunk.

Fotó: Pantyurek


Milyen fonallal érdemes kezdeni? Vékony vagy vastag?

Az én két személyes kedvencem a Geszterlánc műhelyében készült kézzel festett- és a Scheepjes Stone Washed nevű fonala.

Amikor képet készítesz, hogyan választod ki a témát? Már a workshopon is láttam, hogy főleg állatos képeid vannak és külön tetszik, hogy minden állatkának van saját története!

A képeim témája legtöbbször valamilyen mókás állatka. A mesevilág, a hóbortos-vicces élőlények vonzanak leginkább, mert mosolyt csalnak az arcunkra. Azt gondolom, hogy felnőttként olyan sok komoly dologgal kell foglalkozni, hogy szükségünk van belemerülni kicsit a mesevilágba, és tapasztalataim szerint az elkészült képeket nem csak gyerekszobába veszik a szülők, hanem sokszor saját magunknak. Szerintem pont ezért.

Fotó: Pantyurek

Milyen terveid vannak jövőre?

Most nagy ugrás volt nekem, hogy tudásomat végre élőben is megmutathattam az érdeklődőknek. Nem kevés bátorság kellett hozzá, hiszen közel egy éve gondolkodtam rajta. Leginkább a felhőtlen alkotást kedvelem, mindig valami új ötlet hajt előre. És az utóbbi műhelypercek élménye rengeteg energiával és kedvvel töltött fel, hogy másokat is megismertessek ezzel a kikapcsolódási formával. Nagyon jó volt megélni, ahogy a komoly felnőtt nők a megtervezett fonalképükre fókuszálva, koncentrálva átlényegültek újra kislányokká váltak, akik önfeledten alkothattak.
Azt hiszem sok elmélyült percet adhat ez a foglalatosság, és más kézműves technikákkal szemben igazán gyorsan készülhet el, amit megálmodtunk.

Pantyurek weboldala itt található

Ez is érdekelhet